Broń dla cywilów

Forum traktujące o broni przeznaczonej dla cywilów

Chcesz schudnąć przed Sylwestrem?
Kup Teraz a 30 dniową dietę otrzymasz za darmo!
Tylko 137 zł TRIZER + indywidualna dieta
Forum Broń dla cywilów Strona Główna -> Bron czarnoprochowa sprzed 1850 roku. -> Coś mi nie pasuje .....
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Coś mi nie pasuje .....
PostWysłany: Pon 23:19, 20 Sie 2007
G19
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2

 
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Ano nie pasuje mi tytuł BROŃ NA REJESTRACJĘ a w nim dział BROŃ CZARNOPROCHOWA SPRZED 1850 ROKU.

Nie pasuje, bo NA REJESTRACJĘ można mieć wyłącznie:
- broń palną pozbawioną cech użytkowych,
- broń pneumatyczną (wiatrówki powyżej 17 J).

Natomiast posiadanie "Broni czarnoprochowej sprzed 1850 roku" nie wymaga żadnych formalności - ani pozwolenia, ani rejestracji. Czyli tą tematykę należałoby zamieścić pod tytułem "BROŃ I REPLIKI BEZ ZEZWOLEŃ".

Natomiast na broń palną wytworzoną PO 1850r. niezbędne jest posiadanie pozwolenia na broń palną sportową. Bo tylko do takiego celu można posiadać broń czarnoprchową.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 13:36, 22 Sie 2007
kizio89
Posiadasz rewolwer odprzodowy
Posiadasz rewolwer odprzodowy

 
Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





a no i właśnie tu jest problem naszego prawa , jak interpretować , bo ustawa nakazuje rejestracje broni palnej wytworzonej przed 1850 przeznaczonej do strzelectwa sportowego .
kiedyś w serwisie giwera.pl był obszerny artykuł na ten temat .

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 15:03, 22 Sie 2007
G19
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2

 
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Na cytowanej stronie giwera.pl jest tylko artykuł krytykujący prace projektowe w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace te prowadzone są nie od dzisiaj i jak na razie nic sensownego z nich nie wynika. Zresztą podobne działania prowadzone są w Komendzie Głównej Policji. Tam to wszystko jest jeszcze bardziej restrykcyjne.

Póki co obowiązuje ustawa z 21 maja 1999r. o broni i amunicji (tekst jednolity z 2004r. Dz. U . nr 52, poz. 525 i nr 96, poz. 959 oraz Dz. U. z 2006r. Nr 104, poz. 708 i 711), której art. 11 pkt. 1 stwierdza jednoznacznie: "Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni".

Zapis "replikę" zamiast repliki nie jest moim błędem, ale tak jest zapisane w tekście przepisu.

Z kolei art. 13 ust. 1 stwierdza, że obowiązek rejestracji nie dotyczy broni, o której mowa w art. 11 pkt. 1 - 3a i art. pkt. 5 - 7.

A więc sprawa jest czysta. Broń wytworzona przed 1850r. i jej repliki nie wymagają ani zezwolenia, ani rejestracji. Oczywiście chodzie o broń "sprzed" 1850r., bo wytworzone później wymagają normalnego pozwolenia na broń palną sportową. Jak mówi stosowane rozporządzenie, pozwolenie na broń używaną do celów sportowych może być wydane na:
"w pełni funkcjonalne kopie zabytkowej broni palnej ładowanej odprzodowo na nabój niescalony:
a) pistolety i rewolwery o kalibrze do 0.58" o dowolnym oporze języka spustowego,
b) karabiny o kalibrze do 0,58: o dowolnym oporze języka spustowego."


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Śro 23:40, 22 Sie 2007
Rusznikarz
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 175
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Fakt, sama broń palna sprzed 1850 r. rejestracji nie wymaga. Jednak wymaga jej zakup prochu czarnego. Dlatego umieściłem ja pod kategorią ,,na rejestrację" gdyż aby móc z niej strzelać należy posiadać kartę rejestracyjną. Poza tym w ustawie jest tyle niejasności, że mógłbym umieścić ją gdziekolwiek, a i tak można by to uznać za właściwe. Na przykład podaję starą ustawę, która nakazuje uzyskiwanie pozwolenia na broń pneumatyczną (a jak wiemy aktualnie wiatrówki do 17j nie są bronią, a powyżej są na rejestrację). A tych nieporozumień jest dużo więcej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 0:32, 23 Sie 2007
G19
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2

 
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Rusznikarz napisał:
Fakt, sama broń palna sprzed 1850 r. rejestracji nie wymaga. Jednak wymaga jej zakup prochu czarnego. Dlatego umieściłem ja pod kategorią ,,na rejestrację" gdyż aby móc z niej strzelać należy posiadać kartę rejestracyjną...

Na żadną "kartę rejestracyjną" nie kupisz czarnego prochu. To można nabyć tylko na pozwolenie na broń palną myśliwską lub sportową.

Do strzelania z czarnoprochowca również nie jest potrzebna "rejestracja".

Wydaje się, że chyba nie doczytałeś przepisów, albo ktoś wprowadził Cię w błąd. Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 15:00, 23 Sie 2007
kizio89
Posiadasz rewolwer odprzodowy
Posiadasz rewolwer odprzodowy

 
Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





no to ja nic nie rozumiem , idę do sklepu , kupuje rewolwer czp. i nie muszę nic już więcej robić , ew. oprawić go w ramki i powiesić na ścianie , a w sobote rano pobiec na strzelnice ?? .
A co do kupna PCZ . Co myślicie o Pyrodexie - gdzie można go dostać , czy nie jest szkodliwy dla broni ??


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 15:36, 23 Sie 2007
G19
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2

 
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Rozumiem, że skrót "czp" oznacza "czarnoprochowy" (na innych forach używa się skrótu "CP"). Tego nie trzeba rozumieć. Po prostu trzeba żyć w Polsce.

Czarny proch można mieć bez pozwolenia, ale bez pozwolenia na broń myśliwską lub sportową nie wolno go kupować. Proste?

Chociaż z tym posiadaniem czarnego prochu bez pozwolenia to są kontrowersje pomiędzy środowiskiem "czarnoprochowców" i przedstawicieli MSWiA oraz Policji. Temat mocno dyskusyjny.Ja skłaniam się do posiadania bez zezwolenia.

A tak między nami, to czarny proch jest w ... petardach nabywanych bez pozwoleń.

Pyrodex-u nie używam. Strzelam z czarnego prochu.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 15:09, 24 Sie 2007
Rusznikarz
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 175
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Czyli mam z tego rozumieć, że z prochem czarnym jest jak z amunicją do broni do celów kolekcjonerskich (wolno posiadać, ale nie kupować)? Szkoda gadać.....


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 15:47, 24 Sie 2007
G19
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2

 
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Dokładnie tak, ale nie przejmuj się. To nie pierwsza i nie ostatnia niespójność w przepisach o broni i amunicji. Po prostu teraz tak niechlujnie stanowi się przepisy.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez G19 dnia Pią 16:15, 24 Sie 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 16:14, 24 Sie 2007
kizio89
Posiadasz rewolwer odprzodowy
Posiadasz rewolwer odprzodowy

 
Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





G19 napisał:
Rozumiem, że skrót "czp" oznacza "czarnoprochowy" (na innych forach używa się skrótu "CP"). Tego nie trzeba rozumieć. Po prostu trzeba żyć w Polsce.

Czarny proch można mieć bez pozwolenia, ale bez pozwolenia na broń myśliwską lub sportową nie wolno go kupować. Proste?

Chociaż z tym posiadaniem czarnego prochu bez pozwolenia to są kontrowersje pomiędzy środowiskiem "czarnoprochowców" i przedstawicieli MSWiA oraz Policji. Temat mocno dyskusyjny.Ja skłaniam się do posiadania bez zezwolenia.

A tak między nami, to czarny proch jest w ... petardach nabywanych bez pozwoleń.

Pyrodex-u nie używam. Strzelam z czarnego prochu.


Co do prochu z petard to słyszałem że nie jest on zbyt doladnie zmielony , a nawet że jest on takiej jakości jak robiony domowymi sposobami .
A czy jezeli zmieszam w domu węgiel , siarkę i KNO3 to też już jest wyrabianie amunicji , albo np. jak odleje kilka pocisków 7.62 i wsadzę je w łuski ( wystrzelone - więc zdezaktywowane) to też posiadam nielegalną amunicję ?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 16:33, 24 Sie 2007
G19
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2
Masz pistolet-wiatrówkę na CO-2

 
Dołączył: 14 Sie 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Ani pocisk, ani łuska nie są istotnymi częściami amunicji i można je posiadać legalnie. Spłonkę odstrzeloną też można posiadać bez zezwolenia. Tak więc odlany pocisk, który włożysz do łuski ze zbitą spłonka jest OK. Zresztą niektórzy robią takie breloczki wysypując wcześniej proch z oryginalnego naboju i zbijając spłonkę.

A o eksperymentach z siarką, saletrą i węglem drzewnym lepiej zapomnieć. Bo jak się trafi na prokuratora, który nie zna się na żartach .... to mogą być kłopoty.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pią 20:14, 24 Sie 2007
Rusznikarz
Administrator
Administrator

 
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 175
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Poza tym można się troszeczkę poparzyć.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Coś mi nie pasuje .....
Forum Broń dla cywilów Strona Główna -> Bron czarnoprochowa sprzed 1850 roku.
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin